Četiri ključna saveta kako da zaštitite mali biznis od Cyber napada

Četiri ključna saveta kako da zaštitite mali biznis od Cyber napada

Unknown: DateTime::__construct(): Passing null to parameter #1 ($datetime) of type string is deprecated in /www/webvol4/8e/h3ub4bgx8yefhoo/telefonskecentrale.com/public_html/catalog/view/theme/bt_comohos/template/bossblog/article.tpl on line 79 Saturday, Apr 27, 2024 0 komentar(i)

Cyber napadi često pune novinske naslove: da bi se osigurala mrežna sigurnost, moramo razumeti izazove i razmišljati u praktičnom smislu.

    U 2020. godini na internetu će biti priključeno 24 biliona uređaja: to su ruteri, firewalls, serveri, detektori dima, kamere - koje se mogu definisati kao „senzori“, koje će međusobno komunicirati, proizvodeći podatke; mnogi od ovih uređaja neće imati sigurnosnu politiku, tako da je lako razumeti kako će cyber bezbednost sve više postati prioritet.

    Ovaj problem se nimalo neće odnositi samo na velika preduzeća: Mnogi hakeri napadaju vrlo mala podešavanja kao što su kuće, kancelarije ili bilo koji scenario sa ruterom, serverom, možda nadzornim kamerama, gde je ranjivost mnogo jednostavnija za korišćenje i gde mogu lakše izvući osetljivije podatke ili usaditi zlonamerni softver.

    U sistemu video-nadzora, pored upotrebe proizvoda koji su sigurni, neophodno je sprovesti svakodnevnu bezbednosnu rutinu i primeniti istu najbolju praksu na sve sisteme, bez obzira na veličinu sistema.

 Evo 4 ključne stvari koje treba uraditi da biste sprečili najčešće cyber napade:  

-Promenite podrazumevanu lozinku: lozinka je najvažnija mera zaštite mrežne kamere. Obavezno koristite jaku lozinku i zadržite je zaštićenom. Ostavljanje proizvoda sa fabričkim podešavanjima predstavlja ogroman izvor rizika. Koristite softver za upravljanje video zapisima koji vas prisiljava da postavite lozinku tokom instalacije i ohrabruje vas da postavite jaku lozinku pomoću merača jačine lozinke.

-… I upravljajte njima: kada postavite novu lozinku, definišite korisnike i uloge.
Npr, postoje tri tipa uloga:
 - Administrator (sa punim pristupom sistemu)
 - Operater (pristup uživo i snimljenom videu)
- Pregledač (koji može da vidi samo video uživo)

-Uvek koristite najnoviji firmver / softver: na taj način, svi proizvodi će biti ažurirani u vezi bezbednosnih zakrpa (security patches), novih funkcija i rešenja za bilo koju grešku prisutnu u prethodnim izdanjima. Koristite softver za upravljanje video zapisima gde će administrator bezbednosti dobiti informacije o novim verzijama firmvera i softvera, a ažuriranja se mogu primeniti jednostavnim klikom.

-Koristite šifrovane veze kada je to moguće: uvek je poželjno da izbegnete otvaranje bilo kakvog prosleđivanja portova u ruteru preko procedura kao što su NAT, Port Forvarding ili sa Dinamic DNS uslugom.
 Postoje bezbednosne usluge koje se automatski konfigurišu tokom instalacije i uspostavlja sigurnu i šifrovanu komunikaciju između bilo kojeg udaljenog klijenta (mobilnog ili PC) i kamera u sistemu za nadzor bez potrebe za ručnim prosleđivanjem portova i konfiguracijom rutera. Čak Vam i aplikacije mogu omogućiti da kreirate šifrovani kanal kako biste gledali kamere uživo i izdvojili snimke iz lokalne mreže.

Ove saveti su jednostavni, ali efikasni i ako se implementiraju, biće od velike pomoći u održavanju sigurnosti sistema.

Na kraju, da li biste ostavili vrata vaše kuće otvorena? Da li zadržavate proizvođačevu zaštitu ili je menjate? Hoćete li ostaviti ključeve nekome?

Da li biste želeli da saznate više, pogledajte Axis rešenje za profesionalni video nadzor za vlasnike malihpreduzeća, ili naš rad na cyber bezbednosti, uključujući vodič za čvršću bezbednost.